Plukovník a rebelova dcera

Série: Wavesbury 1. 
Žánr: Romány, Literatura česká, Historické romány
Vydáno: 2019, Jonathan Livingston
Počet stran: 416
Jazyk vydání: český
ISBN: 978-80-7551-129-4

Anotace

Začíná druhá polovina 18. století. Od osudné bitvy na skotském Cullodenském vřesovišti uběhlo pět let. Povstání selhalo, jakobité byli na hlavu poraženi, pokus o znovunastolení Stuartovců na britský trůn byl zmařen. Britská odplata pro skotskou Vysočinu byla nemilosrdná. Zanechala za sebou zničenou zemi i tisíce mrtvých a vyhnaných skotských horalů. 

Plukovník lord David, hrabě z Wavesbury, zůstal věrný své přísaze a bojoval v řadách vládního vojska, tak se ocitl na vítězné straně. Jako čestný a slušný muž se snažil chránit alespoň své okolí, postavil se nesmyslnému vraždění po bitvě. Jen díky svému postavení za to nebyl potrestán vážněji než službou na Vysočině. Tam nakonec získal přátelství Alastaira MacDermotta, syna kdysi majetného zemana a zapřisáhlého jakobity, se kterým se poznali nejprve jako nepřátelé na bitevním poli. 

Nyní se Wavesbury po návratu z cest dozvídá tragickou zprávu – jeho někdejší protivník a pozdější nejlepší přítel byl zabit v nesmyslné potyčce. Anglický plukovník se tak znovu vydává do kraje, který kdysi pomáhal pokořit a kde k vyvolání nenávisti nyní stačí jediný pohled na jeho červený stejnokroj. Alastairova sestra Elizabeth, kterou pro její bezpečí poslali za vzděláním do Londýna, se také vrací na bratrův pohřeb. Jejich náhodné setkání dopadne jinak, než oba možná čekali. Jejich společná dobrodružství mohou začít. 

Blíží se sedmiletá válka – válka, která by se dala nazvat bez nadsázky světová – a hrdinům jsou britské ostrovy brzy malé. Plukovníka Wavesburyho s jeho statečnou a milující Elizabeth a věrnými vojáky – například bývalým kapsářem a nyní desátníkem Kennethem Lindsayem, silákem Allane McAutiem či poručíkem Johnem Ferrelem, který je vlastně Jane Ferrelovou – tak brzy potkáváme také v Evropě, Africe, Americe a navštívíme i tereziánské Čechy.

Recenze

Čteme české autory

Katherine Luka

Knižní klub

Lucie Bednářová

Hodnocení čtenářů

Napínavé čtení z doby, kdy muži byli ještě opravdovými muži. V té době měla slova jako čest, slib, přátelství a hrdinství skutečnou vážnost. Líbí se mi historické pozadí, častá změna prostředí, neustálá akce a neohroženost hlavního hrdiny. Knížku jsem přečetla doslova jedním dechem a mohu ji jen doporučit.

Lucie C.

kosmas.cz

Příběh, který pohltí každého! Od začátku do konce se kniha četla jedním dechem a bylo velmi napínavé číst epizody z různých koutů světa s nečekanými rozuzleními. Doporučuji!!

Alice T.

kosmas.cz

Ze všeho nejvíce mi to připomíná Červeného Bedrníka, prostě tím jak je to napsané. Jednotlivé epizody poskládané a svázané v knihu, jako dobrodružné sešity ze třicátých let. Vždycky jsem litoval, že Červený Bedrník nemá další pokračování, že můj milovaný Sharp má pouhých 21 dílů a že u nás vyšly jenom dva díly Pardaillana. Mám rád tyhle příběhy. Teď už ale nemusíme čekat co nám kdo přeloží, teď tu máme autora, který dobrodružné příběhy sype z rukávu. A rovnou česky. Možná by nějaký šťoura mohl říct, že je to brak, inu, možná trošičku, ale já jsem nadšen a už se těším na další…. a další…. dobrodružství. Autora si dávám do oblíbených.

Francois17

databazeknih.cz

Poutavé čtení s nádechem romantiky. Těžko se od rozečteného příběhu odchází. Zaujalo mě, jak autor vykreslil charaktery nejenom hlavních hrdinů.

Miroslav M.

kosmas.cz

Dech beroucí dobrodružství se zajímavými charaktery a historickými popisy doby, ve které se odehrává.

Vit K.

knihydobrovsky.cz

Přestože historické romány cíleně nevyhledávám, plukovník Wavesbury a jeho statečná krásná žena mne dostali! Jejich putování napříč téměř celým tehdejším světem jsou jedno napínavější než druhé. Dějinné události jsou doplněny nenásilným vysvětlením historického kontextu. Věrohodnost příběhu dokreslují jak gaelské jazykové prvky, tak skvělé autorovy znalosti reálií. Příběhy jsou živé a čtivé, že bych si je dokázala představit i jako televizní seriál.

babyboar

databazeknih.cz

Kapičku chaotické, ale moc fajn čtení.

kolacky

databazeknih.cz