Rob Roy

Není to sice bitva u Cullodenu, ale jistá souvislost tu je. Sada figurek – včetně domečku – z KickStarteru od firmy Sally 4th Miniatures. Tématem byl skotský zbojník Robert Roy MacGregor, zejména pak výborný film s Liamem Neesonem a Jessicou Lange z roku 1995. Pro mě naprosto jasná koupě. Skutečné události, i dej filmu, potažmo knihy, se dohrává nějakých třicet až čtyřicet let před posledním jakobitským povstání, zhruba kolem roku 1710.

Rob Roy je součástí sady hned 2x – jedna verze z KS – krom jeho ženy Mary se pak dají poznat i filmoví padouši (Archibald Cunningham je možná nejpovedenější model) a pár „bezejmenných“ horalů. Modely jsou v klasickém „herním“ měřítku 28mm (1/56). Jsou vcelku pěkné, ve skutečnosti o dost hezčí, než vypadaly nabarvené na oficiálních promo fotkách. O moc lepší než některé starší věci od Sally 4th z resinu.  Část modelů je vícedílná, z klasického měkkého kovu, bohužel některé jemné zbraně se snadno při přepravě ohnou. Nakonec jsem u Roba Roye nezvolil ten poněkud nevýrazný (a, přiznejme si, nejspíše pravděpodobnější) filmový tartan, ale MacGregorovský červenočerný „viktoriánský“, jak je často malován a je v něm i na ilustraci k některým vydáním Scottovy knihy. A co si budeme povídat, je jednodušší.

Dokonce dva z horalů mají v rukách začátkem 18. století už poměrně neobvyklý obouruční meč. Jeden z nich mi přišel zohýbaný jak vývrtka a když jsem ho rovnal, natřikrát jsem ho zlomil. Usoudil jsem tedy, že jeden claymore v bandě stačí a dal mu raději vlajku. Se Stuartovský lvem tak bude stát vedle pince Karla o pár desítek let později. Skotský kroj je naštěstí nadčasový, zvláště v tomto měřítku.