Manchesterský regiment

Manchesterský regiment je jednotka zajímavá tím, že se jedná o anglický regiment. No, regiment… Uvádí se, že i na vrcholu měl něco kolem 250 mužů. Když princ Karel zahájil své tažení ze Skotska do Anglie, doufal, že Angličané se k jeho vojsku budou přidávat v podobných počtech jako Skotové. Nakonec se ucházel o britský trůn, považoval se za budoucího panovníka celého království. Nestalo se tak. Podpora většinové anglikánské populace pro katolického prince byla spíše vlažná nebo žádná. V Manchesteru se nakonec podařilo postavit Manchesterský (nejprve nazývaný Anglický) regiment.

Základ důstojníků a mužstva poskytl regiment vévody z Perthu, což byla jednotka složená z podstatné části z anglických dezertérů a přeběhlých zajatců z bitvy u Prestonpans. Vojáci podle svědectví dostali modré kabáty pravděpodobně s červeným vyložením (jako nosili francouzské skotské jednotky) a asi nejen velitelé měli tartanové šerpy. Na vojenských nebo civilních kloboucích měli vesměs bílé kokardy. Vlajka byla červená s bílou růží jako osobní prince Karla, druhá s anglickým křížem a hesly „církev, vlast, svoboda a majetek“ (aby bylo jasné, za co bojují). Výzbroj byla stejná jako u jiné britské pěchoty – mušketa s bodákem a poboční meč.

Po ústupu jakobitů na sever podstatná část Manchesterského regimentu (společně s částí Irish Picquet) tvořila posádku hradu v Carlisle. Tento úkol byl považován už předem za ztracený, mělo se jednat o dobrovolníky, asi 100 mužů z Manchesterského regimentu. Když byl hrad znovu obsazen vládním vojskem (vzdal se po krátkém obléhaní bez boje), na rozdíl od příslušníků francouzské irské brigády nebyli vojáci z Manchesterského regimentu považováni za válečné zajatce, ale souzeni jako vlastizrádci. Asi čtvrtina byla popravena, včetně velitele Towneleyho. Towneley s dalším popraveným důstojníkem Dawsonem prý chtěli hrad bránit, ale byli přehlasováni. Zbytek byl transportován, část omilostněna výměnou za vstup do britské armády. Malý oddíl („Bradshawova rota“) táhl s jakobitskou armádou na sever a účastnil se bitev u Clifton Moor a nakonec u Cullodenu.

Firma Flags of War zatím dělá pouze čtyřčlennou velitelskou supinu a čtyři řadové vojáky, takže jsem se spokojil jen s dvanácti člennou jednotkou. Nakonec to nejspíš na Culloden nebude daleko od skutečného počtu. Modely od FoW jako vždy fajn a pěkně se barví.